Biologický zinek
c zinek cpm
BIOLOGICKÝ ZINEK TIENS

Stopový prvek zinek je nutný a široce potřebný prvek  pro organizmus člověka již od prenatálního věku. Nedostatek zinku způsobuje až 500 nemocí...

Výsledky vědeckých výzkumů za poslední léta uvádějí, že zinek zvyšuje imunitu (obranyschopnost organizmu proti infekčním chorobám a vzniku nádorů), podporuje hojení ran a brzdí proces stárnutí. Má vliv na růst a kvalitu vlasů a nehtů. Při jeho nedostatku se také objevují alergické dermatitidy, uhrovitost a další kožní onemocnění.


Základní složení: Laktát zinku, glukóza, prášek z vaječného bílku

Biologický význam zinku je mnohem složitější než u jiných stopových prvků. Nedostatek zinku byl poprvé objeven v r. 1961 u mladých mužů v Íránu, kdy bylo pozorováno, že  mají nízký vzrůst, sníženou sexuální schopnost a zvětšené rozměry hlavy. Bylo dokázáno, že všechny tyto negativní jevy jsou vyvolány nedostatkem zinku v potravě nebo jeho neúplným vstřebáváním.

Význam zinku pro organizmus:

- Zinek se účastní procesů tvorby enzymů a jejich funkce. Enzymy jsou vysokomolekulární látky, které urychlují chemické reakce v organizmu a zajišťují, že tyto reakce budou probíhat správným směrem. Bez enzymů a jejich správné funkce by nebylo života.Více než 200 druhů enzymů v organizmu člověka je závislých na přítomnosti zinku. Zinek hraje roli katalyzátoru, urychluje chemické pochody v organizmu a bezprostředně se Účastní v procesu vytváření nukleové kyseliny, bílkovin , Účastní se na dělení buněk, jejich růstu a obnově.
- V lidském organizmu hraje zinek obrovskou roli v tvorbě hormonů. Pro děti a mladistvé ve stádiu růstu, bouřlivého vývoje má zinek zvláštní význam a je jednou z nejdůležitějších látek ve výživě. Vědecké výzkumy ukázaly, že zinek má přímý vliv na tvorbu vazivových tkání a kostry. Doplnění nedostatkového prvku zinku zrychluje růst a vývoj dětí a mládeže; klinická pozorování ukázalo, že u dětí, které trpí nedostatkem zinku, se vyskytuje opožděný růst a vývoj., Po doplnění zinku dochází k výraznému zlepšení zdravotního stavu.
- Zinek má velký význam pro normální funkci pohlavních orgánů a pro podporu sexuální schopnosti na náležité úrovni. V organizmu člověka je zinek nejvíce koncentrován ve varlatech, nadvarlatech a v prostatě. Avšak nejvíce zinku je obsaženo ve spermatu. Nedostatek zinku může u mladých manželských párů vyvolávat neplodnost. Na základě lékařského výzkumu , nedostatek zinku u dětí školního věku opožďuje proces pohlavního dospívání a snižuje funkční aktivitu pohlavních žláz.
- Stopový prvek zinek je také důležitou látkou pro zachování a udržení dobrého zraku. Obsah zinku v očích člověka je poměrně vysoký a může dosahovat 21,86 mg.mol/gr. V sítnici oka je obzvlášť mnoho zinku. Proto nedostatek zinku může vyvolat zhoršení zraku, snížení schopnosti adaptace na šero mu. V každodenním životě má význam věnovat zvláštní pozornost užívání a vstřebávání stopových prvků vápníku a zinku. To je velice důležité jak pro lidské zdraví, tak i pro prevenci krátkozrakosti.
- Zinek má vliv na rozeznávaní různých chutí, na chuťové pocity a apetit . Při nedostatku zinku vzniká poškození buněk sliznice dutiny úst a jazyka. V důsledku toho jsou ucpány otvory chuťových kanálků jazyka. Potrava se nemůže dotýkat chuťových receptorů (čidel) na jazyku a člověk ztrácí pocit chuti a v důsledku toho ztrácí chuť.

V organizmu zdravého člověka množství zinku dosahuje přibližně 0,003 % (1,4 - 2,3 gramu). V průměru je nutno denně přijmout 10 - 20 mg zinku. Těhotné ženy mají zvýšenou potřebu zinku a musí denně přijmout 30 mg zinku. Zvýšenou spotřebu zinku mají i děti ve stádiu vývoje a růstu denně potřebuje 10 mg zinku a pro kojence je nutný denní příjem 3,5 mg.

V lidském organizmu je zinek obsažen v kůži, vlasech, krvi, kostech, nehtech, játrech, ledvinách, slinivce , svalech a ve vnitřních orgánech.
Zdroje zinku jsou poměrně rozsáhlé. Dobrým zdrojem zinku je sušené mléko, játra, vajíčka a ryby. V množství zinku bezkonkurenčně vedou ústřice. V tkáních ústřice dosahuje je zinku více než 1000 mg/kg. Obecně se lépe vstřebává zinek, který je obsažen v masných produktech. Z rostlinných produktů je hodně zinku obsaženo v semínkách sezamu, limbových oříšcích a v jiných produktech ze semen. Semena obilnin obsahují mnohem více zinku, než semena oloupaná a vyčištěná . Nadbytečné množství kyselin rostlinného původu v potravě může být překážkou pro vstřebávání zinku v tenkém střevě.
V zemích, kde převažují potraviny rostlinného původu, kupodivu existuje také nedostatek zinku. Především se jedná o nevhodnou skladbu potravy. Podobný nedostatek zinku někdy nacházíme i u vegetariánů.

Indikace:

- jakékoli kožní onemocnění, tedy i psoriáza, uhrovitost, ...
- na rychlé zahojení jakýchkoli ran, tedy i po operačních. Na zlepšení průběhu obnovy po operaci se doporučuje začít s užíváním zinku ještě před operací.
- hojení jakýchkoli vředů, patří sem vředové onemocnění žaludku a dvanáctníku, hojení trofických vředů u diabetiků a při křečových žilách, rychlé hojení popálenin
- v kosmetice, protože podporuje elasticitu kolagenu kůže, zlepšuje stav vlasů a nehtů, má omlazující efekt
- léčba a prevence mužské a ženské neplodností,impotence u mužů, dysfunkce vaječníků u žen
- prostaty, adenom prostaty, aktivní pohlavní život.
- léčba a prevence předmenstruačního a klimakterického syndromu
-  předcházení komplikacím těhotenství, do toho patří ranní nevolnosti, toxikózy, potraty, hypotrofie plodu (zpomalení růstu a vývinu), poruchy činností dělohy
-  při hypoimunních stavech - chřipka
- v rámci komplexní léčby zhoubných nádorů a AIDS, zejména v počátečních stádiích choroby
-  nervově-psychické stavy, neurologická onemocnění, poruchy vnímání, chronická únava, deprese, akutní psychózy, patologické odmítáni potravy, schizofrenie, epilepsie, roztroušená skleróza, slabomyslnost
- onemocnění zrakových orgánů, tedy i diabetická retinopatie, žlutá skvrna, katarakt,krátkozrakost a vlčí tma.
-  prevence a spolu s jinými prostředky a léčba cukrovky, podpora normální hladiny cukru v krvi, postupné snížení dávek inzulínu nemoci jater a ledvin
-  diarea jakéhokoli původu, tedy i dyzentérie, protože při průjmech dochází k rychlé ztrátě zinku. Další onemocnění tenkého a tlustého střeva, Krohnova choroba
-  na korekci váhy
-  prevence a léčba hypertenze, aterosklerózy, léčení zvýšeného cholesterolu a dalších srdečně-cévních onemocnění
- zánětlivé onemocnění kloubů, zachování pružnosti kloubů ve stáří
- při pobytu v ekologicky nevhodných podmínkách, ale též v práci, která je spojena s průmyslovými škodlivinami
- při stresových situacích
- prevence radiačního poškození organismu
- vegetariánské stravování a během půstů
- prevence a léčba alkoholismu

Kontraindikace: nebyly zjištěny; nedoporučeno lidem s alergií na vaječný bílek!

Užívání: užívat během maximální aktivity meridiánu ledvin od 17 do 19. hodiny nebo trojitého ohřívače od 21. do 23 hodiny, zapít sklenicí teplé vody

Dávkování:

Dětem do 10-ti let 1 - 2 kapsle denně
Dětem od 10-ti let a dospělým 2 - 4 kapsle denně
Při déletrvajícím a komplikovaném onemocnění je možné dávku zvýšit až na 6 - 8 kapslí denně. Dávku a délku je nutno volit individuálně.

Balení: 60 kapslí v balení (v každé kapsli je 1 mg zinku)